محل تبلیغات شما

 

دانشجویان و کاربران گرامی ،محتوای این فایل شامل جزوه منابع آب و خاک (مبانی و ایران) رشته جغرافیا در 235 صفحه با فرمت ورد جهت آزمون ارشد و دکتری می باشد که در صورت تمایل می توانید این محصول را از وبسایت خریداری و دانلود نمایید.

جزوات خلاصه منابع آمادگی آزمون کارشناسی ارشد رشته جغرافیا به طور کامل، به همراه مجموعه تست ها با پاسخ های تشریحی با فرمت ورد.

منابع جزوه منابع آب و خاک(مبانی و ایران) :

منابع و مسائل آب در ایران – پرویز کردوانی – انتشارات دانشگاه تهران

منابع و مسائل آب در ایران-جلد دوم- آبهای شور- پرویز کردوانی – انتشارات دانشگاه تهران

جغرافیای خاکها – پرویز کردوانی – انتشارات دانشگاه تهران

فصل اول:خاکها

مواد تشکیل‌دهنده‌ خاک و اهمیت آنها

1 ـ تعریف و اهمیت خاک:

سنگهای سفت و سخت موجود در سطح زمین، در نتیجه تأثیر عوامل فیزیکی به مرور زمان خرد می‌شود. این مواد که از تخریب سنگ حاصل شده، به صورت طبقه‌ای کم و بیش ضخیم، روی سنگ اولیه را که هنوز تحت تأثیر عوامل خارجی واقع نشده است می‌پوشاند. در نتیجه تأثیر عوامل جوی (آب، اکسیژن، دی‌اکسیدکربن و غیره) ، مواد معدنی متعددی بوجود می‌آید. طبقه‌ای که از تخریب سنگ به طریق مذکور بوجود آمده است، محیط زندگی موجودات پست و عالی می‌گردد و بر اثر فعالیت موجودات خاکزی، جهت و شدت پدیده‌های تخریب، تغییر می‌کند.

چون فقط قسمتی از بقایای گیاهی و جانوری بوسیله جانوران کوچک و موجودات ذره‌بینی تجزیه می‌شود و قسمتی دیگر به ترکیبات پایدار تبدیل می‌گردد، لذا ماده آلی به تدریج در خاک زیاد می‌شود.

مواد حاصل از تخریب سنگها، مخلوط با مواد آلی پوسیده و نپوسیده، موجودات زنده، هوا و آب، خاک مادر یا خاک» را تشکیل می‌دهند. بنابراین خاک قسمت سطحی پوسته‌ی زمین است که بر اثر عوامل مختلف فیزیکی، شیمیایی و حیاتی بوجود می‌آید. در نتیجه تأثیر همین عوامل است که غالباً خاک از مواد یکسانی تشکیل نشده بلکه قسمتهای مختلف آن از لحاظ رنگ، چسبندگی، مقدار سنگ و غیره آشکارا با هم فرق دارد. به هریک از قسمتهای خاک که غالباً بطور واضح از یکدیگر مشخص شده است و تقریباً همیشه به صورت لایه لایه روی هم قرار گرفته‌اند افق می‌گویند. این افقها بر اثر پدیده‌های مختلف بوجود آمده است.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

دمنوش گیاهی جوپار ، اکسیر گیاهان نیروزا تور اروپا تروپ پس ツ خودمونی ツ شرکت نیکاس وب شعر و قصه ی کودک ایران ترانه | دانلود آهنگ ایرانی کسب درامد beautiful-sunflower اسپرازانا را فالو کنید